Competitions - Triples Champions

County Triples Winners and Runners Up

Year Winners Runners Up
1935 R McDougal, R Francis, T Ashbridge – SHRW
1936 R McDougal, R Francis, T Ashbridge – SHRW
1937 GJ Handy, W Pearson, A Chicken – WM
1938 J Lawson, F Sinton, RM Lawson – APK
1939 J Lawson, F Sinton, RM Lawson – APK
1940 D Neylon, T Peel, W Lumley – SR
1941 D Reay, E Brown, D Thompson – NW
1942 D Reay, E Brown, D Thompson – NW
1943 W Davis, E Amos,  R Amos – L
1944 L Walton, W Mantley, I Wright – Brighton
1945 D Reay, E Brown, D Thompson – NW
1946 J McCormack, W Scott, J Wilson – T
1947 D Reay, E Brown, D Thompson – NW
1948  S Ormond, J Martin, J Todd – G
1949 S Ormond, J Martin, J Todd – G
1950 W Ogle, J Kirkley, W Davis – L
1951 G Wilson, H Wilson, E Hammond – C
1952 A Simpson, J Fairs, A Coutts – WQ
1953 G Thompson, M Burns, A Davis – WP
1954 J Sewell, JD Forster, A Lowes – WQ
1955 W Dunn, HR Kidd, A Brown – Pegs
1956 GW Shaw, G Hamilton, EE Smith – SL
1957 G Bird, N McColl, D Thompson – NW
1958 E London, RT Isbister, RW Scott – NW
1959 T Cook, H Cook, CT Coffer – C
1960  JJ Jackson, RH Miller, A Graham – Armst
1961 G Lockey, GR Pringle, D Bertram – WM
1962 RF Roger, RH Miller, A Graham – Armst
1963 G Tate, L Weatherstone, C Plimmer – G
1964 T Murray, W Lindridge, C Murray – SL
1965 T Martin, N Dickinson, GH Kinnersley – M
1966 F Wiles, W Coe, JD Laws – WQ
1967 JR Gunn, A Goodall, WG Watts – T Summerhill
1968 M London, E London, E Brown – NW Tyne
1969 G Watson, D Walton, R Bolton – SWH Armstrong Park
1970 F James, A Corby, S James – Hexham Swan Hunter
1971 M London, E London, J Nelson – NW Whitley & Monkseaton
1972 JT Wright, W Sudweeks, H Kershaw – HV Whitley & Monkseaton
1973 G Watson, T Wilkinson, R Bolton – SWH Wallsend
1974 W Johnson, M Lewars, M Burns – Walker Park Gosforth Central
1975 G Lockey, I Drysdale, JH Scott – WM Willington Quay
1976 WS Ritchie, K Conway, M Kirkpatrick – AG Willington Quay
1977 R Turnbull, S Dalton, H Taylor – AK Angus
1978 P Moore, GW Watson, K Conway – W Cramlington
1979 J Laidler, T Ord, T Cook – PD Hexham Elvaston
1980 M London, G Davis, E London – NW Gosforth Central
1981 G Crozier, D Crozier, G Crozier Jnr – AG Blyth Excelsior
1982 J Laidler, T Ord, T Cook – PD St. George’s
1983 W Hills, P Furness, GH Kinnersley – ST North Shields West End
1984 J Harris, DJ Weir, JN Ferguson – NG St. George’s
1985 M Bennettt, F Holt, S Rutherford – PE Whitley & Monkseaton
1986 JJ Bell, W Oates, JS Hughes – SL Northern Gas
1987 J Harris, DJ Weir, JN Ferguson – NG Heaton Meldon
1988 MG Henderson, R Dougal, JH Knox – G St. George’s
1989 J Armstrong, D Crozier, GE Crozier – SL Rockcliffe
1990 K Jameson, J Ellison, J Chapman – AP Walker
1991 CW Boyle, T Cook, T Ord – PD Alnwick
1992 J Moore, K Elliott, K Conway – W Hexham Elvaston
1993 I Peacock, M London, M McGreevy – SL Gosforth
1994 P Craig, S Harvey, R Train – SL Gosforth
1995 CW Boyle, NM Davison, T Ord – PD Summerhill
1996 M Forster, A Allonby, JA Logan – CN Hexhm Elvaston
1997 A Johnson, D Bogie, GW Watson – PD High Heaton
1998 S Cleverley, R Keir, K Jameson – ST Summerhill
1999 JW Harrison, CT Coan, R Fairbairn – HH Northern Electric
2000 RW Turnbull, J Heron, J Hume – AK Northern Electric
2001 A Johnson, D Bogie, GW Watson – PD Gosforth
2002 D Cooper, M Cooper, C Cooper – HX Alnwick
2003 P Ging, S Birdsey, SA Lant – NE Heaton Victoria
2004 G Fisher, R Ramshaw, D Findlay – G Summerhill
2005 B Taylor, S Richardson, T Kempster – G St. George’s
2006 B Taylor, S Richardson, T Kempster – G St. George’s
2007 BD Houghton, J Harthen, C Palmer – G Hexham Elvaston
2008 R Keir, R Train, K Jameson – ST Willows
2009 D Burt, R Keir, T Logan – ST Willows
2010 C Yeomans, R Chisholm, K Wall – WL St. Georges
2011 J Harthen, S Richardson, C Palmer – G R Goldsmith, P Dawson, I Brown – BW
2012 S Pallas, D Targar, BD Houghton – G J Harthen, R Train, C Palmer – G
2013 M Cymber, S Harvey, P Harvey – G L Aitchison, D Targar, BD Houghton – G
2014 T Leightley, D Wilkinson, A Fantozzi – CN J Minto, S Lant, P Ging – BW
2015 J Harthen, D Parkes, C Palmer – G J Minto, C Cooper, C Yeomans – G
2016 J Miller, M Bennett, C Lewars – G P Paxton, R Train, S Richardson – G
2017 J Miller, M Bennett, J Curtis – G W Browell, P Lawson, G Myerscough – ST
2018 J Minto, S Richardson, C Yeomans – G W Waters, A Stewart, L Birch – NB