Competitions - Singles Champions

COUNTY 4 WOOD SINGLES WINNERS & RUNNERS UP

YEAR
WINNER
RUNNER UP
1922 W. F. Hamilton – Hexham Elvaston J. Saunders – Percy Main
1923 A. P Hough – Gosforth J. Curley – Belgrave
1924 S. J. Dawson – Belgrave W. H. Pallett – Belgrave
1925 F. J. Taylor – Summerhill W. F. Hamilton – Hexham Elvaston
1926 F. J. Taylor – Summerhill T. Harding – Belgrave
1927 J. Frith – Summerhill A.P. Hough – Gosforth
1928 J. Frith – Summerhill L. Kelly – Tynemouth
1929 L. Kelly – Tynemouth Hugh Dunn – Percy
1930 R.S. Scott – Wallsend R. McKean – Belgrave
1931 S.J. Dawson – Belgrave R.S. Scott – Wallsend
1932 A.P. Hough – Gosforth R.S. Scott – Wallsend
1933 T. Pate – Collingwood A.P. Hough – Gosforth
1934 J.E. Gowland – Summerhill L. Kelly – Tynemouth
1935 J. Dickinson – Summerhill J.A. Taylor – Summerhill
1936 J.J. Laws – Summerhill H. Wilson – Collingwood
1937 J.R. Scott – Summerhill J.J. Laws – Summerhill
1938 H. Cook – Tynemouth J.D. Dawson – Whitley & Monkseaton
1939 J.J. Laws – Summerhill J. Thompson – North Shields West End
1940 J. Martin – Gosforth J.S. Scott – Wallsend
1941 J. Martin – Gosforth G.A. Low – Armstrong
1942 H. Cook – Tynemouth J.D. Dawson – Whitley & Monkseaton
1943 J. Martin – Gosforth J. Dickinson – Summerhill
1944 J.W. Griffiths – Wallsend J. Thompson – North Shields West End
1945 J. Dickinson – Summerhill R.C. Connaty – North Shields West End
1946 J. Thompson – North Shields West End R.S. Scott – Wallsend
1947 N. Oliver – Summerhill J. Thompson – North Shields West End
1948 A. Illingworth – Summerhill J. Thompson – North Shields West End
1949 R.S. Scott – Wallsend S. Scragg – Wallsend
1950 R.S. Scott – Wallsend J. Thompson – North Shields West End
1951 J.J. Laws – Summerhill A.R. Long – Brighton
1952 S. Drysdale – Whitley & Monkseaton W. Davis – Linskill
1953 G. Coulter – Collingwood A.R. Long – Brighton
1954 J.W. Griffiths – Wallsend Borough J.L. Williams – Armstrong
1955 E. Brown – North Shields West End G. English – Wallsend Borough
1956 M. Johnstone – Ponteland R. Bolton – Swan Hunter
1957 R.W. Scott – North Shields West End M. Burns – Wallsend Park
1958 J. Thompson – North Shields West End N. McColl – North Shields West End
1959 J. Hughes – Swan Hunter/td> E. Brown – North Shields West End
1960 J. Laidler – Armstrong E. London – North Shields West End
1961 E. Brown – North Shields West End J. Sewell – Willington Quay
1962 N. McColl – North Shields West End A. Rochester – Wallsend Borough
1963 E. Brown – North Shields West End E. London – North Shields West End
1964 H. Kershaw – Heaton Victoria W.S. Ritchie – Forest Hall
1965 A. Johnson – Willington Quay G. Stephen – Rutherford
1966 M. Kirkpatrick – M.P.N.I G.H. Kinnersley – Morpeth
1967 S.H. Grey – Whitley & Monkseaton J. Esther – Whitley & Monkseaton
1968 W. Young – Forest Hall D. Clark – Wallsend Borough
1969 I. Drysdale – Whitley & Monkseaton W. Forster – Blyth Excelsior
1970 M. Kirkpatrick – Angus H. Kershaw – Heaton Victoria
1971 H. Taylor – Alnwick H. Kershaw – Heaton Victoria
1972 F. Lawton – Brandling R. Keenleyside – Angus
1973 W. Mitchell – Heaton Meldon K. Conway – Angus
1974 A. Johnson – Willington Quay T. Wilkinson – Swan Hunter
1975 E. London – North Shields West End W. Sudweeks – Heaton Victoria
1976 J.W. Combellack – Gosforth M. Kirkpatrick – Angus
1977 H. Taylor – Alnwick A. Johnson – Willington Quay
1978 G.H. Kinnersley – St. George’s M.G. Henderson – Cramlington
1979 M. London – North Shields West End R.M. Stephenson – Walker
1980 J.N. Ferguson – Angus R.M. Stephenson – Walker
1981 A. Johnson – Wallsend J.F. Heron – Gosforth
1982 G. Watson – Wallsend W. English – Westerhope
1983 K.R. Bone – Gosforth R.M. Stephenson – Walker
1984 J.N. Ferguson – Northern Gas B.D. Houghton – Forth
1985 C. Palmer – Northern Gas W. Dodds – St. George’s
1986 S. Ogilvie – St. George’s B.R. Bone – Gosforth
1987 R. Train – Northern Gas J.N. Ferguson – Northern Gas
1988 K. Rowe – Blyth Excelsior J.H. Scott – Whitley & Monkseaton
1989 A. Johnson – Wallsend C.W. Boyle – Wallsend
1990 T. Kempster – Gosforth J.H. Knox – Gosforth
1991 R. Train – Summerhill J.H. Knox – Gosforth
1992 D. Thompson – Heaton Victoria R. Train – Summerhill
1993 M.A. Bennett – Ponteland M. London – Summerhill
1994 I. Peacock – Summerhill R.W. Turnbull – Alnwick
1995 B.D. Houghton – Gosforth K. Ramshaw – Collingwood
1996 R. Train – Summerhill S. Lant – Portland
1997 I. Spoor – Gosforth S. Harvey – Summerhill
1998 C. Aitken – Collingwood K. Jameson – St. George’s
1999 P. Ging – Northern Electric J. Harthen – Gosforth
2000 J. Harthen – Gosforth S. Lant – Northern Electric
2001 C. Cooper – Hexham Elvaston R.A. Chisholm – Walker
2002 S. Birdsey – Northern Electric C.T. Coan – High Heaton
2003 R. Davison – Backworth Welfare N. Harris – Gosforth
2004 M.A. Bennett – Gosforth J. Tweddle – Walker
2005 P.T. Duffy – Gosforth R.S. Adamson – Health & Security
2006 C. Palmer – Gosforth S. Lant – Northern Electric
2007 J. Harthen – Gosforth L. Jones – Westerhope Community
2008 K. Wall – Willows C. Cooper – Hexham Elvaston
2009 I. Brown – Backworth Welfare A. Johnson – Fossway
2010 F. Close – Gosforth M.G. Henderson – Cramlington
2011 C. Palmer – Gosforth M. McGreevy – Gosforth
2012 P. Harvey – Gosforth S. Harvey – Gosforth
2013 C. Lewars – Walker K. Jameson – St. George’s
2014 M. Cymber – Gosforth I. Brown – Backworth Welfare
2015 C. Yeomans – Gosforth R. Train – Gosforth
2016 M. McGreevy – Gosforth P. Ging – Backworth Welfare
2017 P. Ging – Backworth Welfare G. Lambert – Fossway
2018 R. Train – Gosforth R. Goldsmith – Backworth Welfare