Competitions - Pairs Champions

County Pairs Winners and Runners Up

YEAR

WINNERS

RUNNERS UP

1922 J Cowan & AP Hough – Gosforth
1924 WE Pitt & F Hindmarsh – Alnwick
1925 JA Gibson & Dr Pallet – Belgrave
1926 FJ Taylor & JE Gowland – Summerhil
1927 R Sherlock & RA Hudson – T
1928 RW Clark & J Dick – Gosforth
1929 M Stephenson & L Kelly – T
1930 M Stephenson & L Kelly – T
1931 T Pate & GC Coffer – Collingwood
1932 J Dickinson & J Frith – Summerhill
1933 SJ Dawson & Dr Pallet – B
1934 J Parr & WE Pitt – Alnwick
1935 Dr Stephenson & B Smith – Summerhill
1936 H Cook & L Kelly – T
1937 W Watson & WAT Purves – Portland
1938 A Lane & JJ Laws – Summerhill
1939 J Hall & JA Bagley – Summerhill
1940 J Irving & W Taylor – Forest Hall
1941 HC Stephenson & J Muir – Summerhill
1942 RJ Bewick & J Martin – Gosforth W Hall & H Daniel – Forest Hall
1943 F Lambert & J Dickinson – Summerhill R Speedy & JW Griffiths – Wallsend Borough
1944 W Pace & WE Park – Wallsend W Hall & H Daniel – Forest Hall
1945 J Martin & J Todd – Gosforth H Twizell & N Phillipson – Brighton
1946 P Laidlaw & W Laidlaw – Nuns Moor R Francis & J Bird – Willington Quay
1947 G Stenhouse & RH Wilson – Percy
1948 RH Stephenson & F Ritson – SR K Brown & T Lawson – Summerhill
1949 F Lambert & J Dickinson – Summerhill W Lindsay & WE Pitt – Alnwick
1950 W Lindsay & WE Pitt – Alnwick A Gay & RH Stenhouse – Rockcliffe
1951 W Lindsay & WE Pitt – Alnwick J Cook & CT Coffer – Collingwood
1952 T Cook & CT Coffer – Collingwood E Forster & J Oliver – Ponteland
1953 S Ormond & WAT Purves – Gosforth JDG Forster & A Lowes – Willington Quay
1954 G Hamilton & N Gibson – BNK H Cook & J Stephenson – Summerhill
1955 C Plimmer & WAT Purves – Gosforth E Thompson & J Oliver – Nuns Moor
1956 G Wilson & H Wilson – Collingwood J Flintoff & R Flintoff – Forth
1957 G Bird & D Thompson – North Shields West End N Oliver & FC Lumley – Summerhill
1958 F Lambert & S Judge – Summerhill RS Scott & JH Allen – Wallsend
1959 J Thompson & J Thompson Snr – North Shields West End T Lawson Jnr & J Cranston – Summerhill
1960 R Ruddick & IT Bell – Haltwhistle C Rutherford & J McAra – Summerhill
1961 E London & M London – North Shields West End A Johnson & A Caush – N.E.E.R.C.
1962 H Cooke & J Stephenson – Summerhill E Davy & R Armstrong – Gosforth Central
1963 G Tate & L Weatherstone – Gosforth W Hands & W Blackburn – Elswick Park
1964 W Jackson & W Capstick – Willington Quay T Murray & C Murray – Summerhill
1965 RH Miller & A Graham – HP G Pedelty & FJ Armstrong – Whitley & Monkseaton
1966 J Corry & W Mitchel – Heaton Meldon R Rudick & D Smiles – Haltwhistle
1967 G Tate & C Plimmer – Gosforth G Watson & R Bolton – Swan Hunter
1968 J Oliver & RF Pascoe – Ponteland P Furnes & GH Kinnersley – Morpeth
1969 J Corry & W Mitchel – Heaton Meldon T Cuthbert & T McPhee – Ponteland
1970 R Dovey & R Stephenson – WV L McHale & W Dodds – Wallsend
1971 B Buchanan & AD Bardgett – Summerhill P Drysdale & I Drysdale – Whitley & Monkseaton
1972 J Ternent & H Taylor – Alnwick J Cumbellack & M Kirkpatrick – Angus
1973 J Oliver & RF Pascoe – Ponteland E London & M London – North Shields West End
1974 E London & M London – North Shields West End J Cairns & G Harvey – North Shields West End
1975 J Harris & F Fairie – Angus G Davis & J Nelson – North Shields West End
1976 RW Turnbull & H Taylor – Alnwick T Wilkinson & R Bolton – Swan Hunters
1977 T McPhee & T Cuthbert – Ponteland P Furness & GH Kinnersley – St. George’s
1978 A Winton & J Girvan – T S Lant & R Keenleyside – Angus
1979 EA Scorer & H Scott – Whitley & Monkseaton N Dickinson & W Mewes – R
1980 AG McKenzie & MG McGreevy – Angus E Dovey & R Stephenson – Walker
1981 KR Bone & I Spoor – Gosforth P Hinckley & R Train – Health & Security
1982 AG McKenzie & MG McGreevy – Angus J Heron & G Heron – Alnwick
1983 N Dalton & JA Taylor – High Heaton K Elliott & GW Watson – Wallsend
1984 G Davis & J Nelson – North Shields West End R Stephenson & J Tweddle – Walker
1985 T Brown & M London – North Shields West End D McLoughlin & J Fogarty – St. George’s
1986 BR Bone & G Tate – Gosforth N Yarrow & J Iley – Crawford Park
1987 C Brown & W Dodds – St. George’s E Rowe & K Rowe – Blyth Excelsior
1988 JR Robertson & JW Dobbie – Whitley & Monkseaton J Tweddle & R Stephenson – Walker
1989 AG McKenzie & MG McGreevy – Summerhill C Brown & W Dodds – St. George’s
1990 TE Scott & D Webb – Summerhill AH Johnson & GW Watson – Portland
1991 K King & R Horsfall – Summerhill CW Boyle & T Ord – Portland
1992 J Harthen & I Spoor – Gosforth J Tweddle & R Stephenson – Walker
1993 I Peacock &MG McGreevy – Summerhill MG Henderson & J Knox – Portland
1994 KD Wood & MA Bennett – Ponteland RR Richardson & SA Lant – Portland
1995 C Cowen & R Kennleyside – Summerhill R Dougal & W Blyth – Portland
1996 SJ Cleverley & K Jameson – St. George’s K Ramshaw & A Hall – Collingwood
1997 RR Richardson & SA Lant – Portland B Taylor & T Kempster – Gosforth
1998 A Johnson & G Watson – Portland B Evans & J Taylor – High Heaton
1999 P. Ging & S Lant – Northern Electric MA Bennett & KD Wood – Ponteland
2000 S Pallas & T Kempster – Gosforth K Drinkeld & C Noble – BN
2001 K Jameson & KD Wood – St. George’s MA Bennett & S Harvey – Summerhill
2002 B Nicol & JA Taylor – High Heaton S Harvey & MA Bennett – Summerhill
2003 K Rowe & J Cleverley – St. George’s C Hickman & C Cooper – Hexham Elvaston
2004 MA Bennett & S Harvey – Summerhill K Jameson & KD Wood – St. George’s
2005 M Cooper & C Cooper – Hexham Elvaston A Johnson & J Wood – Westerhope
2006 J Curtis & M Cooper – Westerhope KD Wood & K Jameson – St. George’s
2007 T Birdsey & S Lant – Northern Electric S Tennant & JA Taylor – High Heaton
2008 KR Bone & K Wall – Willows D Targar & S Birdsey – Northern Electric
2009 R Lumley & D Crozier – Summerhill S Pallas & C Palmer – Gosforth
2010 S Pallas & C Palmer – Gosforth I Brown & P Ging – Backworth Welfar
2011 I Brown & P Ging – Backworth Welfare R Turnbull & J Hume – Alnwick
2012 S Pallas & C Yeomans – Gosforth A Docherty & J Curtis – St. George’s
2013 S Pallas & C Yeomans – Gosforth M Cymber & M McGreevy – Gosforth
2014 S Harvey & M Cymber – Gosforth J Harthen & R Train – Gosforth
2015 P Paxton & C Lewars – Gosforth J Harthen & R Train – Gosforth
2016 J Minto & C Yeomans – Gosforth D Parkes & C Palmer – St. George’s
2017 J Minto & C Yeomans – Gosforth P Duffy & M McGreevy – Gosforth
2018 I Brown & P Ging – Backworth Welfare CW Boyle & G Richardson – Portland