Competitions - Champion of Champions

Champion of Champion Singles Winners and Runners Up

YEAR
WINNER
RUNNER UP
1938 T Pate – Collingwood
1939 E Brown – North Shields West End
1940 No Competition Played
1941 T Pate – Collingwood
1942 J Osborne – North Shields West End
1943 E Brown – North Shields West End
1944 D Crow – Brighton
1945 J Wright – Brighton
1946 J Laidler – Armstrong
1947 G Scragg – Wallsend Borough
1948 S Drysdale – Whitley & Monkseaton
1949 W Hannant – Swan Hunter
1950 H Kilgour – Swan Hunter
1951 RN Stenhouse – Rockcliffe
1952 R Nealy – Wallsend Borough
1953 C Harris – Linskill
1954 WE Waddington – Wallsend
1955 RN Oliver – Rockcliffe
1956 GH Kinnersley – Morpeth
1957 J Scurfield – Gosforth Central
1958 D Moody – Rockcliffe
1959 J Fairs – Willington Quay
1960 T Davis – Wallsend
1961 T Wilkinson – Forest Hall
1962 J Savin – Rutherford
1963 T Cuthbert – Ponteland
1964 S Drysdale – Whitley & Monkseaton
1965 V Fairs – Willington Quay
1966 F Gunn – Tynemouth
1967 GS Smith – Heaton Castle
1968 J Scurfield – Gosforth Central
1969 F Carr – Marine Park
1970 G Jackman – North Eastern Electricity Recreation Club
1971 M Burns – Walker Park
1972 F Carr – Marine Park
1973 L Weatherstone – Rockcliffe
1974 M London – North Shields West End
1975 T Wilkinson – Swan Hunters
1976 M London – North Shields West End
1977 G Heron – St. George’s
1978 R Bolton – Heaton Victoria
1979 G Watson – Wallsend
1980 N Hetherington – Parkhouse
1981 RM Stephenson – Walker
1982 M Lewers – Walker
1983 JN Ferguson – Angus
1984 M Lewers – Walker
1985 J Cleverley – Astley Park
1986 R Train – Northern Gas
1987 JH Scott – Whitley & Monkseaton GI Bannister – Elswick Park
1988 W White – Seahouses G Brown – Wallsend Borough
1989 M Bennett – Ponteland A Coatsworth – Byker Village
1990 K Rowe – St. George’s M Garbutt – Astley Park
1991 K King – Benfield D Stuart – Backworth Welfare
1992 T Kempster – St. George’s R Borley – Benfield
1993 RJ Armstrong – North Kenton JA Taylor – High Heaton
1994 J Cleverley – St. George’s D Mooney – Denton Burn
1995 T Peate Jnr – Seahouses M Wilson – Collingwood
1996 No Comp – revised format
1997 T Peate Jnr – Seahouses MA Bennett – Ponteland
1998 K Ramshaw – Collingwoood R Borley – Benfield
1999 S Harvey – Summerhill JK Henderson – Hexham Elvaston
2000 CW Boyle – Portland R Davison – Seaton Sluice
2001 C Aitken – Collingwood K Elliott – Wallsend
2002 EW Kelly – Summerhill B Nicol – High Heaton
2003 M London – Summerhill B Davidson – Wooler
2004 M Cooper – Westerope W Jefferson – Tyemouth
2005 BD Houghton – Gosforth R Davis – Gosforth Garden Village
2006 B Nicol – High Heaton ET Arkless – Whitley & Monkseaton
2007 K Jameson – St. George’s J Hume – Alnwick
2008 CW Boyle – Portland RS Adamson – Health & Security
2009 D Lee – Haltwhistle J Tallack – Cramlington
2010 P Proctor – Benfield BD Houghton – Gosforth
2011 R Varley – Ponteland K Jameson – St. George’s
2012 M Cymber – Innisfree (played at G) DE Crozier – Ponteland
2013 P Harvey – Gosforth J Calder – Amble
2014 P Harvey – Gosforth G Richardson – Hirst Park
2015 I Dickinson – Seaton Sluice A Docherty – St. George’s
2016 B Davidson – Wooler P Ging – Backworth Welfare
2017 G Parker – Backworth Welfare S Richardson – Gosforth
2018 M Cymber – Gosforth B Turner – Cowpen & Crofton